Czy usuwanie DPF jest dopuszczalne w świetle przepisów?


Problemy z filtrem cząstek stałych, czyli DPF, nadal są gorącym tematem wśród właścicieli aut z silnikami Diesla. Zdarzają się kierowcy, który decydują się rozwiązać ten problem w bezkompromisowy sposób, a mianowicie całkowicie usuwając DPF. Czy jest to jednak zgodne z przepisami?

Wycięcie DPF nie jest nielegalne, ale…

W Polsce nie obowiązują żadne regulacje prawne, które jednoznacznie zakazywałyby wycinania DPF. Jest jednak jedno „ale” – samochodem z usuniętym DPF, w którym był on fabrycznie zamontowany, nie można się poruszać po drogach publicznych. Właścicielowi pojazdu po ingerencji w DPF grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz mandat. Auto bez filtra cząstek stałych nie powinno też przejść przeglądu okresowego, choć w praktyce bywa z tym różnie.

W rzeczywistości sprawdzenie, czy filtr DPF znajduje się w samochodzie i działa prawidłowo, jest bowiem kłopotliwe, a w wielu sytuacjach niewykonalne, dlatego usuwanie DPF nadal jest popularną praktyką. Chociażby policja, ze względu na brak specjalistycznego sprzętu, nie jest w stanie sprawdzić podczas kontroli, czy filtr cząstek stałych został wycięty. Warto mieć jednak na uwadze, że już za naszą zachodnią granicą przepisy są egzekwowane skuteczniej, a za jazdę po drodze publicznej autem bez DPF grozi kara od 1500 do 2500 euro. W innych krajach, takich jak Austria, mandaty potrafią być nawet wyższe.

Zamiast usuwać – lepiej czyścić

Zamiast zanieczyszczać środowisko i ryzykować mandat lepiej zdecydować się na maszynowe czyszczenie filtra DPF w naszym serwisie. Jest ono możliwe w przypadku każdego filtra, który nie został uszkodzony mechanicznie. Czyszczenie maszynowe polega na wymontowaniu filtra i podłączeniu go do maszyny myjącej, która kilkukrotnie przepłukuje go wodą. Następnie filtr jest przez około 30 minut suszony powietrzem. Przed zamontowaniem filtra w samochodzie sprawdzana jest jeszcze jego przepustowość, a potem do komputera pokładowego przesyłane są nowe dane. Wyczyszczony w ten sposób filtr jest niemal jak nowy.

Wróć