Jak przebiega proces regeneracji DPF?


Filtry DPF spędzają sen z powiek wielu kierowcom. Mają tendencję do zapychania się znacznie szybciej, niż powinny, a ich wymiana jest bardzo kosztowna. Na szczęście zwykle możliwa jest regeneracja filtra DPF, którą można przeprowadzić na kilka sposobów.

Samoregeneracja filtra DPF

Filtry DPF są zaprojektowane w taki sposób, by możliwa była ich samoregeneracja, czyli inaczej wypalanie. Można ją przeprowadzić na dwa sposoby: w czasie jazdy (w sposób pasywny) albo na postoju (w sposób aktywny). Lepsza dla pojazdu jest ta pierwsza metoda – podczas dłuższej trasy spaliny łatwo osiągają odpowiednią temperaturę, co pozwala na bezproblemowe wypalenie sadzy w filtrze. Jeżeli nie ma możliwości wypalenia filtra w trasie, pozostaje opcja zrobienia tego na postoju. Warto jednak pamiętać, że jest to proces nieco wymuszony i nienaturalny dla pojazdu.

Serwisowa regeneracja DPF

Jeśli wypalanie filtra zostało, świadomie lub nie, przerwane przez użytkownika albo zebrało się w nim zbyt dużo sadzy, przez co nie da się wypalić filtra podczas normalnej jazdy, można zdecydować się na serwisową regenerację filtra. Wykonuje się ją z wykorzystaniem urządzenia serwisowego, wprowadzając silnik w tak zwany tryb wypalania w celu osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Serwisową regenerację DPF wykonuje się przede wszystkim w nowych pojazdach, w których problem z filtrem cząstek stałych pojawił się po raz pierwszy.

Maszynowe czyszczenie DPF, czyli najlepsza metoda regeneracji filtra cząstek stałych

Najlepszą metodą regeneracji filtra DPF jest czyszczenie maszynowe. Można je wykonać w przypadku filtrów, które nie są uszkodzone mechanicznie. Jest dobrą alternatywą dla usuwania DPF. Maszynowe czyszczenie DPF polega na podłączeniu zdemontowanego filtra do maszyny myjącej, która kilkukrotnie przepłukuje go wodą. Następnie filtr jest przez około 30 minut suszony powietrzem, a przed ponownym zamontowaniem w pojeździe sprawdzana jest jego przepustowość. Na koniec do komputera pokładowego przesyłane są nowe dane. Maszynowe czyszczenie DPF pozwala pozbyć się popiołu zgromadzonego w filtrze, dzięki czemu jest on niemal jak nowy. Jednocześnie usługa ta jest znacznie tańsza niż wymiana filtra na fabrycznie nowy.

Wróć