W jakich sytuacjach warto zdecydować się na usunięcie AdBlue?


Usunięcie AdBlue polega na całkowitym wyłączeniu tego systemu w pojeździe. Co istotne, jest to wyłączenie programowe, a zatem nie mamy do czynienia z fizycznym demontażem jakichkolwiek podzespołów. Wszystko opiera się na przeprogramowaniu sterowników z poziomu komputera. W żaden sposób nie wpływa to na działanie silnika ani innych elementów pojazdu. AdBlue usuwa się najczęściej w samochodach ciężarowych, a także w wózkach widłowych czy maszynach budowlanych.

Korzyści wynikające z usunięcia AdBlue

Jeśli chodzi o to, co można zyskać dzięki programowemu usunięciu AdBlue, to najbardziej oczywistą rzeczą jest zaoszczędzenie na płynie, którego nie będzie trzeba już dolewać (a na przykład samochody ciężarowe potrafią zużyć go naprawdę dużo). Ale nie tylko na płynie. Pojazdy bez AdBlue zużywają także mniej paliwa. W ten sposób unikamy również problemów wynikających z awarii układu SCR – takich jak obniżenie mocy pojazdu. Nie będziemy też musieli naprawiać ani wymieniać podzespołów tego układu, co może oznaczać jeszcze więcej oszczędności.

Pamiętajmy o tym, że płyn AdBlue to roztwór mocznika. Co to oznacza? Po pierwsze, ryzyko wystąpienia korozji elementów, które mają z nim styczność. Po drugie, w sezonie zimowym dochodzić może do zamarzania i krystalizacji płynu. Przez to, zamiast właściwie spełniać swoją rolę, będzie on powodował uszkodzenia układu SCR. I jeszcze jedna kłopotliwa sprawa: producenci konfigurują systemy w taki sposób, że nawet chwilowy brak płynu AdBlue zablokuje możliwość dalszego korzystania z pojazdu.

O możliwości programowego usunięcia AdBlue powinny zatem pomyśleć osoby, którym zależy na obniżeniu kosztów eksploatacji pojazdów, a także na uniknięciu wymienionych powyżej problemów. Albo ci, którzy z tymi problemami mają już do czynienia. W razie wątpliwości warto wziąć pod uwagę to, że taka metoda usunięcia AdBlue jest bezpieczna dla pojazdu i całkowicie odwracalna.

Wróć